TMMOB KİRAZLIYAYLA MAHALLE SAKİNLERİNİN MADEN DİRENİŞİNE DESTEK VERDİ

16.05.2020

TMMOB Bursa Il Koordinasyon Kurulu, Bursa Tabip Odası, Bursa Barosu, KESK Bursa Şubeler Platformu temsilcilerinden oluşan bir heyet 15 Mayıs 2020 tarihinde Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla Mahallesi’ne yakın alana yapılmak istenen atık havuzu çalışmalarını inceleyerek bölge halkının direnişine destek verdi.

MADEN SAHASINA ULAŞIM ENGELERLE DOLU
YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR, MADENCİ ŞİRKET DURMUYOR!
KIRAZLIYAYLA KÖYLÜSÜ DIRENIYOR!

TMMOB Bursa Il Koordinasyon Kurulu, Bursa Tabip  odası, Bursa Barosu. KESK Bursa Şubeler Platformu temsilcilerinden oluşan bir heyet, Lübnanlı Meyra Madencilik şirketinin, Yenişehir  Kirazlıyayla köyündeki maden arama sahasında incelemelerde bulundu.

Akademik Oda temsilcilerinden oluşan heyete,  CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile Doğader, İznik Çevre ve Yaşam Platformu temsilcileri de eşlik etti.

Heyet, Kirazlıyayladan önceki köy olan Barcın'daki kontrol noktasından geçtikten sonra, Kirazlıyaylada köylülerin büyük bir coşkusuyla karşılandı.

Kurum temsilcilerinin köylülere hitaben yaptıkları konuşmalarda; Konuyla ilgili bir rapor hazırladıklarını, ilgili kurumlara bilgilendirmeler yapıldığını ve mahkemede dava açıldığını, yargı sürecinin devam ettiğini, bayramdan önce sonuçlanmasını beklediklerini anlattılar.
Yargı süreci devam ederken, madenci şirketin maden sahasında çalışmalara devam etmesinin haksız ve hukuksuz olduğunu belirterek, köylülerin haklı mücadelesini desteklediklerini ve birlikte olduklarını ifade ettiler.

Köylülerle yapılan görüşmelerin ardından,  Maden sahasına doğru yüründü. Ancak Köyün son evinden itibaren kurulan jandarma hattı, 15-20 kişiden oluşan heyetin maden sahasına geçişine izin vermedi.

Israrlar sonucunda Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa Barosu, TMMOB Bursa İKK ve Tabipler Odası' ndan olmak üzere 5 kişilik bir grubun geçişine  izin verildi ve bu şekilde incelemelerde bulunuldu.

Inceleme sonucundan tekrar köy meydanında,  köylülerle buluşan heyet, köylülere hitaben bir değerlendirme yaptıktan sonra, konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini, kendilerinin de mücadeleye devam etmeleri sayesinde hep birlikte başarıya ulaşabileceklerini ifade ettiler.