TMMOB MALATYA İKK'DAN ELAZIĞ DEPREMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

28.01.2020

TMMOB Malatya İl Koordinasyon Kurulu 24 Ocak'ta Elazığ'da meydana gelen depreme ilişkin 27 Ocak 2020 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Şubesinde bir basın toplantısı düzenleyerek açıklaması yaptı.

KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Öncelikle bu afette hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet ve yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Hepimize geçmiş olsun.

Bölgemizin korku ile yaşadığı; 24/01/2020 tarihinde saat 20.55’de merkez üssü Doğu Anadolu Fay Zonu üzerinde Elazığ-Sivrice olan aletsel büyüklüğü (BDTİM e göre) MI:6.8 olan ve odak derinliği yaklaşık 7 km olan sığ, çok şiddetli bir deprem meydana gelmiştir. Yıkım etkisi fay üstü ve kenarında çok şiddetli olmuş adeta fay haritasını çatlak ve yarıklarla yer üstüne çizmiştir.

Daha öncede çeşitli yollarla kamuoyuna ve ilgili kuruluşlara yapmış olduğumuz açıklamalarda belirttiğimiz gibi; yaşadığımız coğrafyanın gerçekleriyle yaşamayı öğrenmeliyiz. Gerçeklerden biri de doğal afetler (deprem, sel, çığ, heyelan, hortum, kuraklık gibi) dir. Yaşadığımız coğrafyada bilinen tarihimiz de en çok can ve mal kaybı veren doğal afet depremler olmuştur.

Güncel bilim ve teknolojiyi maksimum derecede kullanarak; ulusal afet bilinci oluşturmalıyız. Can ve mal kayıplarını minimize etmeliyiz.

Mevcut bilim ve teknoloji ile depremi engelleyemediğimize göre, onunla birlikte yaşamaya riskleri azaltmaya çalışmalıyız.

Bunun içinde öncelikle yapmamız gereken;  potansiyel enkaz ve mezarlıkları ortadan kaldırmak için ilgili bakanlık, yerel yönetimler ve odaların çalışması ile yapı stoğu envanteri çıkarılıp afet riski altındaki yapı ve alanları dönüştürmektir.

Ülke kaynakları öncelikle ülkede yaşayanların %100’ünün sorunu olan bu işe ayrılmalıdır.

Yapılaşmanın (yerleşimin) dağınık olduğu kırsal kesimlerde. Genellikle binalarını arazilerinin içine ve kendilerince tarım ve hayvancılık yapmalarına uygun şekilde inşa ediyorlar. Bu alanlarda yapı ruhsatı almaları yasalara göre imkansız veya maliyetli olduğundan kaçak yapıyorlar. Fiili olarak yapılan bu yapıların yapı ruhsatı alımını ilgili kuruluşlar kolaylaştırmalı (imar planı, zemin etüdü, proje) ve sübvanse etmelidir.

 Özellikle kırsal kesimde; yapı malzemelerinden en önemlisi olan beton yapı sahibinin ulaşımını sağlamak için ilgili kurum ve kuruluşlar çalışma yapmalı.

Sağlıklı bina imalatı için; yapı malzemeleri, kalifiye eleman ve yetkin mühendislik, denetim ve sigorta standartlarımızı geliştirmeliyiz.

Bölgede daha önce yaşadığımız; Bingöl, Van, Okluca depremlerinde olduğu gibi, son yaşadığımız bu afette de halkımız çok duyarlı gerekli olan yardımın çok daha fazlasını yapıyor fakat dağıtımı yapan kuruluşların eğitim ve organizasyon yetersizliğinden dolayı yardımlar ihtiyaç sahiplerine ya ulaşmıyor ya da geç ulaşıyor.

Bizim hinterlantımız da olan Doğanyol ve Pütürge (şiro bölgesi) de incelemelerde bulunduk , biz her zamanki gibi kırsalı inceledik ilk yapılan incelemede; yardımlar ulaşmamıştı. Bütün yardım araçları ve basın Doğanyol ve Pütürge merkezde idi.

Bu afetin bilançosu henüz çıkarılamadı.

Kurum, kuruluş ve bireyler olarak; afet öncesi, sırası ve sonrası yine ne yapacağımızı bilemedik.

Kamu kurum ve kuruluşları daha önce yaşadığımız afetlerden yeterince ders çıkarıp özeleştiri yapıp eksik ve yanlışlarını gidermedi.

Afetlerle ilgili ulusal politikamız; örtbas edip bir an önce kamuoyuna unutturmak oldu, kurum ve kuruluşlar bu politikadan bir an önce vaz geçmeli.

 Afet öncesi, sırası ve sonrası eğitimlerinin ve planlamaların neresindeyiz sorusunun en azından yaşadığımız bu son deprem sırasında ne durumdayız sınamasını kamu ve kamu kuruluşları olarak ne kadar yaptık. Tatbikat ve senaryoya ihtiyaç duymadan afet sırasının gerçeğini yaşadık.

Kamuoyunun %100 ünü ilgilendiren; afet öncesi, sırası ve sonrası yapılması gerekenlerle ilgili örgün eğitim müfredatına ana okulundan lise bitimine kadar en önemli ders olarak konmalı.

Kamuoyuna duyurulur

Saygılarımızla,

TMMOB
MALATYA İL KOORDİNASYON KURULU