TMMOB TUNCELİ İKK İLE TUNCELİ BAROSUNUN DEPREME İLİŞKİN TAVSİYE KARARLARI BELEDİYE MECLİSİNE İLETİLDİ

31.03.2023

TMMOB Tunceli İl Koordinasyon Kurulu ve Tunceli Barosu tarafından depreme ilişkin imzalanan ortak protokol sonrası alınan tavsiye kararları 30 Mart 2023 tarihinde Tunceli Belediye Meclisi'ne sunuldu.

Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin ardından TMMOB Tunceli İKK ve Tunceli Barosu tarafından ortak protokol imzalanmış, imzalanan protokolle depreme ilişkin alınacak önemler konusunda çalışmalar yürütülmüştü. Bu çalışmalar sonucunda çeşitli tavsiye niteliği taşıyan kararlar alındı. Alınan kararlar Tunceli Belediye Meclisi'ne sunuldu.

TMMOB ve Baro arasında imzalanan prokole istinaden kurulan deprem komisyonu ilk çalışma olarak 2018 Deprem Mevzuatı üzerinde iyileştirme çalışması yaptı.

TMMOB Tunceli İKK Sekreteri Uğur Beycan konuya ilişkin bilgilendirme yaptı. Alınan kararların Tunceli Belediye Meclisi'ne sunulduğunu belirten Beycan, "Bilindiği gibi TMMOB ve Tunceli Barosu olarak hazırlanan protokol ile ortak kurulan komisyonumuzca, şehrimizin depreme dayanıklı hale getirilebilmesi için yapılması, dikkat edilmesi gereken hususlar ve güçlendirilecek veya yeni yapılacak binalarda uyulmasını tavsiye ettiğimiz statik proje kriterlerini Tunceli Belediyesine yazılı olarak teslim ettik.

Baromuz ve uzmanların görüşüyle sunulan önerilerin resmiyet kazanması için yapılması gerekenler konusunda Tunceli Belediye Meclisi tarafından kamu adına olumlu karara bağlanacağını temmeni ediyoruz" dedi.

Beycan konuşmasını şöyle sürdürdü; "TMMOB ve Baro olarak Tunceli Belediyesinin yürüttüğü çalışmalarda talep edilmesi durumunda her türlü desteği vereceğimizi, depreme hazırlık konusunda üstümüze düşen her türlü sorumluluğu yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz."