TMMOB VAN İKK: YÜKSEK SEÇİM KURULU’NU, HUKUKUN VE DEMOKRASİNİN GEREKLERİNİ YERİNE GETİRMEYE, SEÇMENİN İRADESİNE SAYGI GÖSTERMEYE DAVET EDİYORUZ

13.04.2019

TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu KHK'li seçilmişlere mazbata verilmemesi kararına “hak gaspı” diyerek karşı çıktığı YSK’yi, "hukukun ve demokrasinin gereklerini yerine getirmeye, seçmenin iradesine saygı göstermeye" davet ederek 11 Nisan 2019 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

YÜKSEK SEÇİM KURULU’NU, HUKUKUN VE DEMOKRASİNİN GEREKLERİNİ YERİNE GETİRMEYE
SEÇMENİN İRADESİNE SAYGI GÖSTERMEYE DAVET EDİYORUZ

31 Mart yerel seçimleri tamamlanmış ancak, tartışmaları henüz bitmemiştir. Seçim hukukunun ülkenin doğusunda farklı batısında farklı, iktidarın kazandığı yerlerde farklı kaybettiği yerlerde farklı işletildiği süreçten geçmekteyiz.

Bu sürece ilişkin en çarpıcı örneklerden biri, Yüksek Seçim Kurulu’nun almış olduğu, KHK ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilenlere mazbatalarının verilmemesi kararıdır. YSK tarafından seçime girme yeterliliği verilmiş olan adayların, seçimleri kazandıktan sonra aynı YSK tarafından görevlerine başlatılmamaları açıkça bir hak gaspıdır.

Şu ana kadar YSK, Diyarbakır’ın Bağlar, Van’ın Tuşba, Edremit, Çaldıran ve Erzurum’un Tekman İlçeleri ile Kars Digor’a bağlı Dağpınar beldesinde seçimi kazanan adaylara mazbatalarını vermeme ve en çok oyu alan ikinci adayın seçimin galibi olarak ilan edilmesine karar vermesi kendi yürütmesini hiçe saymaktır.

Ayrıca ikinci sıradaki parti adaylarının böyle bir hukuksuzluğu ve hak gaspını kabul etmeyeceklerini umuyoruz.

Her dönem sandığa ve milli iradeye işaret edenlerin, seçmen iradesine ve sandıktan çıkan sonuca gösterdikleri “saygı”, demokrasinin işleyişi açısından bizleri kaygılandırmaktadır. Halkın iradesini yok sayan, seçim kurullarını siyasal baskı altında tutan, hukuku işine geldiği gibi işleten anlayış, maalesef ülkeyi kaosa sürüklemektedir.

Sürecin bu şekilde halkın mağdur edilmesi gibi sonuçların yanı sıra, hukuka ve demokrasiye de zarar vermektedir. Yüksek Seçim Kurulu’nu tekrardan hukukun ve demokrasinin gereklerini yerine getirmeye, seçmenin iradesine saygı göstermeye davet ediyoruz.

 

TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu