YENİ ACILAR YAŞANMAMASI İÇİN ÇORLU TREN KAZASINDA KUSURU BULUNAN TÜM SORUMLULAR CEZALANDIRILMALIDIR!

08.07.2019

8 Temmuz 2018 tarihinde yaşanan ve 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu Tren Kazasının 1. yıl dönümü nedeniyle TMMOB Çorlu, Edirne, Kırklareli, İstanbul, Tekirdağ İl/İlçe Koordinasyon Kurulları tarafından 8 Temmuz 2019 tarihinde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

YENİ ACILAR YAŞANMAMASI İÇİN
ÇORLU TREN KAZASINDA KUSURU BULUNAN
TÜM SORUMLULAR CEZALANDIRILMALIDIR!

Çorlu tren kazasının üzerinden tam bir yıl geçti. 340 kişinin yaralandığı faciada, hayatını kaybeden 25 yurttaşımızı özlemle anıyor, acılı ailelerine bir kez daha sabırlar diliyoruz.

Kazanın ardından başlatılan soruşturma sürecinde yaşanan gelişmeler, ne yazık ki; sorumluların ortaya çıkarılarak bir daha böyle bir olay yaşanmamasına dair adımlar atılmasının hedeflenmediğini ortaya koymuştur. Üst düzey yetkili ve bürokratların soruşturmaya dahil edilmemesi ve kazadan sorumlu şirketle bilirkişi heyetinde yer alan bazı isimlerin bağlantılarının ortaya çıkması, adaletin yerini bulacağına ilişkin kaygılarımızı daha da arttırmıştır.

Kazada hayatını kaybedenlerin ailelerinin, yaşanan ihmallerin örtbas edilmesine karşı verdikleri mücadele, iktidar tarafından bastırılmak istenmektedir. Anayasa Mahkemesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasında polis şiddetiyle karşı karşıya kalınmış, geçtiğimiz hafta Çorlu’da görülen ilk duruşmada ise önce emniyet güçleri kayıp yakınlarını duruşma salonuna almak istememiş, ardından da davayı gören mahkeme heyeti davadan çekilerek yargılamanın başlamasına engel olmuştur. Yargı sürecinin henüz başındayken yaşananlar, sorumluların ortaya çıkarılmasına karşı direncin ve kararlılığın boyutunu ortaya koymaktadır. Bir an önce bu yanlıştan dönülerek, kamu vicdanının tahsisi konusunda gerekli adımlar atılmalı, adil bir yargılama sürecinin önü açılmalıdır. Aksi takdirde geçmişimizde yer alan örnekleri gibi, bu kaza da aydınlatılmamış bir vaka olarak tarihe geçecek, başka facialara zemin hazırlanmış olacaktır.

Bir kez daha hatırlatıyoruz; kazanın asıl nedeni kamu yararı ve güvenliğini ikinci planda gören politika ve uygulamalardır. Ülkemizde yıllardır izlenen demiryollarının özelleştirilmesi ve kamusal bir hizmet olan demiryolu taşımacılığının ticarileştirilmesi politikaları ile TCDD'nin kurumsal yapısı parçalanmıştır. Bu yaklaşım çerçevesinde personel azaltılmasına gidilmiş ve nitelikli personel kurumdan uzaklaştırılmıştır. Yine bu yaklaşım çerçevesinde kuruma yönelik yatırımlar azaltılmış, lokomotif bakım ve yol bakım atölyeleri de işlevsizleştirilerek küçültülmüştür. Yaşanan facianın yalnızca yağışlara bağlanması bu nedenle sorunludur ve yanlıştır.

Çorlu Tren Kazasından 5 ay sonra yaşanan ve 9 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Yüksek Hızlı Tren Kazası, yaşadığımız felaketlerden ve yaptığımız uyarılardan ders alınmadığının en açık göstergesidir. Yeni acılar yaşanmaması için bu kazalarda kusuru bulunan tüm sorumlular hak ettikleri biçimde cezalandırılmalıdır. Demiryolu ağımızın güvenli hale getirilmesi için bilimsel ilkeler ışığında bakım, onarım ve denetim için gerekli tüm teçhizat ve personel eksiksiz biçimde sağlanmalıdır.

Çorlu, Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ İlçe/İl Koordinasyon Kurulları olarak, bu elim kazada hayatını kaybedenleri bir kez daha saygıyla anıyor, tüm sorumluların hak ettikleri cezaları alana kadar ailelerimizin adalet arayışlarında yanlarında olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

TMMOB ÇORLU İLÇE KOORDİNASYON KURULU
TMMOB EDİRNE İL KOORDİNASYON KURULU
TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU
TMMOB KIRKLARELİ İL KOORDİNASYON KURULU
TMMOB TEKİRDAĞ İL KOORDİNASYON KURULU