MÜHENDİSLİK MİMARLIK ÖYKÜLERİ IV

ISBN No:

978-9944-89-975-8

Sunuş

TMMOB‘nin kuruluşunun 50. yılında yayımlamaya başladığımız "Mühendislik Mimarlık Öyküleri" hem meslektaşlarımızdan, hem akademik çevrelerden, hem de bu ülkenin geleceğini düşünen duyarlı insanlardan büyük ilgi gördü. Geleceğin mühendis, mimar ve şehir plancısı adayı öğrenci arkadaşlarımızın gösterdiği yoğun ilgi bizleri ayrıca mutlu etti. Kitaplarımız ikinci baskılarını yaparken, yeni öykülerle serinin dördüncü kitabını yayımlamak da kaçınılmaz bir görevimiz oldu.

Bugüne dek üç adet yayımladığımız, "mühendislik mimarlık öyküleri" kitaplarımız bir açıdan cumhuriyetin kuruluşunun ilk yıllarından, ilk atölyelerden, fabrikalardan; ilk yollardan, ilk barajlardan bugüne gelen bir ülkenin öyküsü... Yayımlanan öyküler, başlangıçta çokça gösterilen emeğin, çabanın, fedakârlıkların, alın terinin öyküleri...

Bugün, kamusal değerlerin, fabrikaların, tesislerin tasfiye edildiği, zarar ettirilerek yok pahasına satıldığı, halka ait olanların sermayeye devredildiği, özelleştirildiği neoliberalizm çağında bu öyküler çok daha anlamlı. Ülkemizin içinden geçtiği kapitalist küreselleşmeye eklemlenme sürecinde geleceğimize sahip çıkabilmemiz için, yaratılan değerlerimize sahip çıkmamız çok önemli. "Mühendislik Mimarlık Öyküleri" ile bu konuda biraz olsun bir bilinç yaratabiliyorsak ne mutlu bizlere.

Üreterek büyüyen ve paylaşarak gelişen bir Türkiye‘yi yaratmak, yeni başarı öykülerini gelecek kuşaklara aktarmak görevimiz. Dördüncü defadır, bu görevi "Mühendislik Mimarlık Öyküleri" ile yerine getirebiliyor olmak Yönetim Kurulumuz için gurur kaynağı.

Hep söylüyoruz, bizim mesleğimiz odağında, öznesinde insanın olduğu bir meslek. Mesleğimiz sorumlulukları çok olan ama bir o kadar da onurlu bir meslek. Biz, sorunlarımızın, toplumun ve halkın sorunlarından ayrı tutulamayacağını biliyoruz. Bu öyküler bunun anlamını apaçık gözler önüne seriyor.

Yönetim Kurulumuz adına; umudun yeşermesine katkıda bulunan, kararlılık ve devamlılığın önemini gösteren bu öyküleri derleme işini özveriyle yürüten Mahmut Kiper‘e, Nadir Avşaroğlu‘na, Orhan Örücü‘ye, kitabın hazırlanmasına emek veren yayın görevlimiz Dijle Göksoy Konuk‘a ve öyküleri yazan üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Umarız, meslektaşlarımız yeni bir başucu kitabına daha sahip olmaktan mutluluk duyarlar; öğrenci arkadaşlarımızın gözünde bu öykülerle yeni ufuklar açılır ve bizlere okuyabileceğimiz yeni öyküler yaratırlar.

Gelecek TMMOB dönemlerinde de bu serinin sürdürülmesi dileğimizdir.

Mehmet SOĞANCI
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı
Nisan 2010

İçindekiler

MÜHENDİSLİK MİMARLIK ÖYKÜLERİ IV
  
"Tarih" Olmasın, "Tarihi" Kalsın Haydarpaşa Garı 100 Yaşında       
Nadir AVŞAROĞLU
Paydossuz Bir Yaşam: Selahattin Şanbaşoğlu                                
Mahmut KİPER
Türkşeker Makina Fabrikalarının 85 Yıllık Tarihi                             
Canip Sevinç
T- Cetveli‘nin Hikayesi                                                                  
Nadir AVŞAROĞLU
Bir Ar-Ge Öyküsü                                                                          
Refik Üreyen
Medeniyet Hamurunu Yoğuran Kuruluş: SEKA                                
Mahmut KİPER
Madenlerde Çalıştırılan Son Katır                                                                     
Nadir AVŞAROĞLU
Cumhuriyetin Maden İşleme Mektebi: ETİBANK                           
Mahmut KİPER
Zingal Şirketi, Zindan ve Çangal Ormanı İle
Sanayileşme Girişimi Olarak Ayancık Kereste Fabrikası                
Ahmet DEMİRTAŞ
Gıdı Gıdı                                                                                   
Nadir AVŞAROĞLU
Zonguldak Limanı                                                                      
Ekrem Murat ZAMAN
Yöneylem Araştırması Serüvenim Bir Bilimsel Gelişimin Transferi Öyküsü                                                        
Halim DOĞRUSÖZ