TMMOB ANKARA İKK KADIN KOMİSYONU: "KARDELEN KAMİŞLİ’NİN YANINDAYIZ"

11.09.2020

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu, 7 Eylül 2020 tarihinde Kırıkkale'de kaldığı otel'de odasına gizlice giren bir erkeğin tacizine uğrayan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kardelen Kamişli hakkında basın açıklaması yaptı.

TMMOB ANKARA İKK KADIN KOMİSYONU: KARDELEN KAMİŞLİ’NİN YANINDAYIZ

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi kadın arkadaşımız Kardelen Kamişli Kırıkkale’de 07.09.2020 tarihinde konakladığı otelde, odasına gizlice giren bir erkeğin tacizine ve saldırısına uğramıştır.

İşi nedeniyle her gün Kırıkkale’ye gidip gelmekte olan Kardelen Kamişli 07.09.2020 tarihinde 18.30 sularında, Kırıkkale Carmine Hotel’den bir geceliğine oda kiralamıştır. Daha sonra markete gidip gelen Kamişli saat 01.00 civarında uykuya geçmiştir. Sabaha karşı saat 2.40- 2.50 civarında bir anda uyandığında yatağında daha önce hiç tanımadığı bir adamın oturup, onu seyrettiğini görmüştür. Anın şoku ve korkuyla yerinden kalkamadan, “Sen kimsin, burada ne işin var?” diye bağırmış, sonrasında maruz kaldığı fiziksel saldırı ve tacize yalnız başına mücadele vermek durumunda kalmıştır. Odadaki telefon ile otel görevlilerini aramayı başarmış, adamın kaçması üzerine 155’i arayarak kolluk kuvvetlerine de haber vermiştir. Kolluk kuvvetlerinin, “Rüya görmediğine emin misin?” şeklindeki hadsiz yanıtı da arkadaşımızın ne kadar korumasız bir durumda olduğunu göstermektedir.  Seyit Muhammet Sarı adlı fail erkekten şikâyetçi olmaması yönünde gerek otel görevlileri gerekse kolluk kuvvetleri tarafından telkin edilmiştir.

Kolluk kuvvetlerinin görevi kadınları tacizcileri ile barıştırmak değil, tacizlere karşı yasalarda belirtilen önlemleri alarak gerekli yasal incelemeleri başlatmaktır. Otel yönetimi sadece güvenlik kartları ile açılması mümkün olan kapıların başkalarınca nasıl izinsiz açıldığını aydınlatmalı, bu konuyla ilgili soruşturma yürütülmelidir. 

Kardelen Kamişli hem otel yetkilileri, hem de saldırı, tacizin faili hakkında suç duyurusunda bulunmuş, sosyal medya hesabında da ifşa etmiştir.

Mücadele Kazandırır ve Biz Kazanacağız…

Kadına yönelik şiddetin ve tacizin her gün yaşandığı ve arttığı ülkemizde arkadaşımız Kamişli’nin yaşadığı bu olay ne ilk ne de son olacak. Kadınların yaşam hakkını koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha söylüyoruz. Kadınlara karşı şiddetin önlenmesi, kadınların yaşam hakkının korunması, her türlü şiddetin ve faillerinin cezalandırılması ve kadınlar için adalet sağlanması için son derece etkin olan “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” diyoruz. TMMOB Ankara İKK Kadın Komisyonu olarak arkadaşımız Kardelen Kamişli’ye yönelik bu saldırı ve tacizi kınıyor, olay sonrasında ortaya çıkan ihmallerin, umarsızlıkların takipçisi olacağımızı beyan ediyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Yaşasın Kadın Dayanışması

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu