10 EKİM DAVASI 7. GRUP DURUŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

02.02.2018

10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin tertip ettiği Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nde IŞİD’li iki canlı bombanın saldırısının ardından 103 kişinin yaşamını yitirdiği ve 400’ü aşkın kişinin yaralandığı 10 Ekim Ankara Katliamı’na ilişkin davanın 7’nci grup duruşması 31 Ocak – 1 Şubat 2018 tarihlerinde Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirildi.

Duruşma öncesi 10 Ekim aileleri ve aralarında TMMOB Yöneticilerinin de bulunduğu emek ve demokrasi güçleri Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklama sonrası salona geçildi. Avukatlar, sanıkların katliamda birinci derecede sorumlu olduklarını, bu kişilerin birçok ilişkisinin belgelerle tespit edildiğini fakat sanıkların sürekli olarak bu belgeleri yalanladığını belirtti.

IŞİD sanıklarının avukatları ise yaptığı beyanda sanıklara atılı suçların asılsız olduğunu ileri sürerek, serbest bırakılmalarını talep etti. IŞİD sanıklarının avukatlarından Orhan Şahin, geçmiş duruşmalarda müvekkilinin “Allah makamı”nda yargılanmak istediğini anımsattı. Şahin’in beyanının ardından savcılık, sanıkların tutukluluk halinin devamı yönünde mütalaa verdi.

Verilen aranın ardından 2 gün süren davanın 7. tur duruşması sonrası davanın sekizinci grup duruşmasının 4-5 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Duruşmanın ardından dışarıda açıklama yapan aileler, 10 Ekim günü Türk Tabipler Birliği’nin de orada olduğunu ve müdahaleleri sonucu birçok insanın kurtarıldığını belirtti. Bunun üzerine polis araya girerek açıklamaya müdahale edeceğini söyleyerek tehdit etti. Aileler “Hekimimize dokunma” sloganlarıyla yanıt verdi.