"10 EKİM KATLİAMI'NIN 3. YIL DÖNÜMÜNDE BULUŞUYORUZ" PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

09.10.2018

10 Ekim 2015 Ankara Katliamı'nın yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında "10 Ekim Katliamı'nın 3. Yıl Dönümünde Buluşuyoruz" paneli TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz'ın yürütücülüğü ile 8 Ekim 2018 tarihinde Tüm Bel-Sen Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

KESK Genel Sektereti Ramazan Gürbüz, Av. Nuray Özdoğan, 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun ve 10 Ekim Ailelerinden İzzettin Çevik'in konuşmacı olarak katıldığı panelde, 10 Ekim Katliamının ardından yaşananlar, dava ve karar duruşması süreçleri değerlendirilirken; adalet arayışının yeni dönemdeki önemi ve yöntemleri tartışıldı.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, ülkemiz tarihinin gördüğü en büyük katliam olan 10 Ekim Katliamı'nın, içine sürüklendiğimiz şiddet ve kaos ortamına karşı emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlü bir ses ortaya çıkarma isteğine, sadece alanda toplananlara değil, insanlığın ortak değerleri olan Emek, Barış ve Demokrasi fikirlerine karşı olduğunu aktardı. Koramaz, Katliam sonrasında emniyet güçlerinin yaralıları hedef alan şiddeti, siyasi iktidarın olayın üzerini örtmeye yönelik tutumu ve olayda ihmali bulunan kamu görevlileri yargılanmadığı, hesap vermediği sürece adaletin etksik kalacağını söyledi.

Panel, 10 Ekim 2018 tarihinde katliamın 3. yılında saat 10.04'te Ankara Garı önünde Emek-Barış-Demokrasi Meydanı'nda gerçekleşecek anma törenine yapılan çağrı ile son buldu.