GEZİ DAVASI'NDA KARAR GÜNÜ: YARGISAL ZORLAMALAR GEZİ'NİN TARİHSEL GERÇEKLİĞİNİ DEĞİŞTİREMEZ

22.04.2022

Daha önce iki kez beraatla sonuçlanan Gezi davasında bir kez daha sona gelindi. Savcılığın, Osman Kavala ile Mücella Yapıcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet istediği Gezi Davası 22 Nisan 2022 tarihinde görülüyor. Dava öncesi yapılan basın açıklamasında Ülkemizin aydınlık geleceğini, Geziyi, Haziran direnişini ve arkadaşlarımızı savunmaya devam ediyoruz. TMMOB her zaman olduğu gibi Gezi'nin yanında duruyor.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı da davayı izliyor. Savcılık 4 Mart’ta açıklanan mütalaada davanın tek tutuklu sanığı Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ile TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Yüksek Mimar Mücella Yapıcı hakkında "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet istiyor. Savcılık Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin ise "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme"' suçlamasıyla 15'er yıldan 20'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep ediyor.

Mütalaada ayrıca yurt dışında bulunan Henri Barkey, Pınar Öğün, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Mehmet Ali Alabora, Yiğit Aksakoğlu ve İnanç Ekmekçi hakkındaki dosyanın ayrılması talep ediliyor.

Karar duruşması Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayında, İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Osman Kavala duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılıyor. Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekci  duruşma salonunda hazır bulunuyor.