OHAL KOMİSYONU DERHAL KALDIRILMALI, HUKUKSUZ İHRAÇLAR GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİDİR!

25.12.2020

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun görev süresinin Cumhurbaşkanı Kararıyla 1 yıl daha uzatılması hakkında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 25 Aralık 2020 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

OHAL KOMİSYONU DERHAL KALDIRILMALI, HUKUKSUZ İHRAÇLAR GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİDİR!

23 Ocak 2017 tarihinde kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun görev süresi, Cumhurbaşkanı Kararı ile bir yıl daha uzatıldı. Yargı sürecini geciktirmek ve insanların hukuka erişimini engellemek dışında hiçbir işlevi olmayan bu komisyonun görev süresinin uzatılmasını kınıyor, komisyonun derhal kaldırılmasını istiyoruz!

4 yıldır var olan ve son 1 yılda sadece 12 bin dosyayı karara bağlayabilen OHAL Komisyonu, faaliyetlerini hukuk kurallarına göre değil, siyasi iktidarın talimatlarına göre yürütmektedir. Başta Barış Akademisyenleri olmak üzere hiçbir biçimde FETÖ bağlantısı olmadığı bilinen devrimci, demokrat, yurtsever kamu emekçilerinin dosyaları bilinçli biçimde karara bağlanmamaktadır. Hukuksuz biçimde görevinden ihraç edilen kamu emekçilerinin en temel insan haklarını siyasi pazarlıkların konusu haline getirmek suçtur.

Bir kez daha belirtmek isteriz ki, geciken adalet, adalet değildir. 4 yılı aşkın zamandır haksız-hukuksuz biçimde işlerinden atılarak büyük mağduriyetler yaşamış yurttaşlarımızın yargı önüne çıkması geciktirilerek bir kez daha mağdur edilmesi kabul edilemez.

Hukukun ve temel insan haklarının siyasete alet edilmesini kınıyoruz. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu derhal kaldırılmalıdır. Haklarında mahkeme kararı olmayan ihraçlar tüm haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmelidir. Asılsız suç isnadıyla insanları bunca yıl mağdur eden idareciler ve sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmalıdır.

EMİN KORAMAZ
TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI