PEYZAJMO: ODTÜ'YE YAPILAN HUKUKSUZ MÜDAHALE

11.07.2019

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ODTÜ`ye yapılan hukuksuz müdahale ile ilgili 11 Temmuz 2019 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

ODTÜ`de yapılması planlanan T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı`na bağlı Yükseköğretim Kredi Yurtlar Kurumu yurduna karşı ODTÜ öğrencilerinin 55 gündür sürdürdüğü mücadele, 8 Temmuz Pazartesi günü sabaha karşı polis şiddetine maruz bırakılmıştır. Herhangi bir parselasyon planı, ruhsatı olmadan hukuksuz bir şekilde yapılmak istenilen yurda ilişkin, ODTÜ bileşenlerinin, öğrencilerin, öğretim üyelerinin, meslek odalarının görüşlerine ve itirazlarına kulak asılmayarak, ODTÜ`nün demokratik yapısı yok edilmiştir.

ODTÜ Yönetimi ile KYK arasında imzalanan protokol gereğince, yurt yapılmak istenilen alanda bulunan ağaçların taşınarak başka bölgeye dikilmesi kararı olmasına rağmen protokole uyulmayarak alanda bulunan ağaçlar katledilmiştir. Protokole göre, ODTÜ öğrencisi dışında başkalarının kalamayacağı belirtilmiş olması ve bir başka maddede öğrenci seçiminin KYK tarafından yapılması çelişki yaratarak protokole güvenilemeyeceğini kanıtlamaktadır. 

ODTÜ`de yer alan mevcut yurtların ODTÜ idaresinde olduğu gibi yapılması planlanan yurdun yine ODTÜ bileşenleriyle ODTÜ idaresinde yapılması gerekmektedir. ODTÜ`nün demokratik yapısına ve özerkliğine yapılan bu hukuksuz müdahale bir an önce sonlandırılmalıdır. 

Biz Peyzaj Mimarları olarak alanın peyzaj onarım planlarını hazırlamaya, alana yapılan fiili müdahale sonrasında tahrip olmuş alanın onarımının sağlanarak gelecek kuşaklara aktarılması için gerekli tüm çalışmaları yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz.

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
13. Dönem Yönetim Kurulu