SARI KIRMIZI RENKLERİN TERÖRLE İLİŞKİLENDİRİLMESİNİ ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ!

17.11.2018

Geçtiğimiz yıl Yeni Şafak Gazetesi'nde çıkan ve logomuzda bulunan Sarı-Kırmızı renkleri terör örgütü sempatizanlığı olarak gösteren habere açtığımız tazminat davasının Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzerine Yönetim Kurulu Başkanımız Emin KORAMAZ tarafından 17 Kasım 2018 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

SARI KIRMIZI RENKLERİN TERÖRLE İLİŞKİLENDİRİLMESİNİ ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ!

21 Ekim 2017 tarihli Yeni Şafak gazetesinde Ahmet Fatih Erturan imzasıyla yayınlanan ve TMMOB’nin logosunda bulunan “sarı-kırmızı” renkleri terör örgütü sempatizanlığının delili olarak gösteren habere ilişkin açtığımız tazminat davası, Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından karara vardı.

Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen skandal kararda, söz konusu içeriğin “görünen gerçekliğin yorum da katılarak haberleştirilmesi” olduğuna hükmedilerek, tazminat talebimiz reddedildi.

Mahkemenin akla ve izana aykırı bu kararı “Sarı-Kırmızı” renklerin terör örgütleriyle özdeşleştirildiğin kabulü anlamına gelmektedir. Herhangi iki rengin terör ile özdeşleştirmenin abesliği bir yana, “Sarı ve Kırmızı” renkler yıllardan bu yana TMMOB’nin logosunda yer aldığı gibi, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Forsunda, Yargıtay Başkanlığı logosunda ve dahası milyonlarca taraftarın gönül verdiği başta Galatasaray olmak üzere çok sayıda spor kulübünün amblemlerinde de yer almaktadır. Sarı-Kırmızı renkleri terör örgütleri ile özdeşleştirmek, tüm bu kurum ve kuruluşları, milyonlarca yurttaşımızı terörle ilişkilendirmek, terör örgütü sempatizanlığıyla suçlamak anlamına gelmektedir.

Birliğimizin ve logomuzun herhangi bir biçimde terör örgütüyle ilişkilendirilmesini kabul etmediğimiz gibi, mahkemenin verdiği bu kararı da kabul etmiyoruz. Toplumu bölmeyi amaçlayan bu yaklaşımların bugüne kadar karşısında olduğumuz gibi, bundan sonra da karşısında olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

 

Emin KORAMAZ
TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI