TMMOB ARTVİN İKK'DAN YUSUFELİ SEL FELAKETİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

14.07.2020

TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu Artvin İli Yusufeli İlçesinde yaşanan sel felaketine ilişkin 14 Temmuz 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı

Artvin –Yusufeli’nde Yaşanan Sel Felaketi

Artvin İli Yusufeli İlçemizde yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarız ki bu tür önlenebilir doğa olayları ölümlü sonuçlara neden olmaz.

Yine sel yine felaket! İmar barışının yaşandığı ülkemizde bu tür felaketlerin olacağını söyledik yine söylüyoruz.

Yusufeli Barajı şantiye alanının da zarar gördüğü bu sel olayında akıllarımıza yine yanlış yapılan projeler, mühendisliğe aykırı yer seçimleri, dere yataklarına yapılan mühendislik yapıları ve ne yazık ki gündemimizde sıcaklığını koruyan imar barışı geldi. Ülkemizde doğa olayları doğal felaketlere dönüşmektedir. Bölgenin coğrafik ve topoğrafik özellikleri dikkate alınmadan yapılan çalışmalar doğa olayını doğal felakete dönüştürmektedir.

Artvin-Yusufeli Karayolu projesi başlı başına mühendislik hataları ile yapılmıştır. Halkımızın da bildiği gibi bu yolun birçok yerinde kaza olasılığı yüksek girişi veya çıkışı viraj olan tüneller ve kurplar bulunmaktadır. Sel olayının yaşandığı karayolu üzerindeki tünel projesi de bu yanlışlardan sadece bir tanesidir. Her yağış sonrası bu ve bunun gibi birçok tünelde sorunlar yaşanmaktadır ve bu gibi yanlış yapılan projelerle yaşanmaya da devam edecektir. Olayın gerçekleştiği alandaki tünel yanlış projelendirilerek yan derenin akış yönünde inşa edilmiş olup; derenin selleme yapması sonucunda da bu tünel ve civarında kaçınılmaz facia gerçekleşerek vatandaşlarımızın can ve mal kaybına sebebiyet verilmiştir. Mühendislik sorun yaratmayı değil çözmeyi gerektiren bir disiplindir. Yanlış yapılan projelendirmelerin ve yanlış yer seçiminin (şantiye sahasının)çözümden çok sorun yarattığı görülmüştür.

Yıllar önce yine TMMOB olarak bu karayolu projeleri ile ilgili görüşlerimizi yerel basında paylaşmış hatta DSİ Bölge Müdürlüğü de konu ile ilgili bilgilendirilmiştir. Aceleyle ve bölgenin özelliklerine uygun yapılmayan her proje sonunda bir felaketle bizleri başbaşa bırakmaktadır. Doğayla barışık olmayan yapılar afetlere davetiye çıkarmaya devam edecektir.

Yapılması gereken bölgemizde yaşanan bu doğa olaylarından takdiri ilahi vs gibi söylemlerle ifade etmek yerine bu olaylardan ders çıkararak gelecekte benzer faciaların yaşanmaması için bilim ve tekniğin ışığında, rant politikalarından uzak, halkın yararına planlamalar yapmak ve uygulamaktır.

TMMOB ve bağlı odalar doğayla barışık kentleşme ve yaşam alanlarımız için mücadeleye devam edecektir.

 Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TMMOB ARTVİN İKK