EMO: KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ!

25.03.2020

Elektrik Mühendisleri Odası HDP’li 8 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili 25 Mart 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ!

Siyasi iktidar tarafından HDP`li Batman; Diyarbakır-Ergani, Eğil, Lice ve Silvan; Bitlis-Güroymak, Iğdır-Halfeli ve Siirt-Gökçebağ belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine kayyum atanmıştır.

Türkiye, tüm dünya ülkeleri gibi ölümcül Koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye çalışmaktadır. Dünyada pek çok ülke vatandaşlarını korumak için sokağa çıkma yasaklarına varıncaya kadar olağanüstü önlemler alırken, çalışanların hak kaybına uğramasını engelleyecek adımlar atarken ve hastalığa karşı tedavi-ilaç bulunabilmesi için bilim ve teknolojiye yatırım yaparken, siyasi iktidarın önceliğinin ne olduğu ortaya çıkmıştır. "Halk sağlığı" alanında çözüm üretmekte yetersiz kalan iktidar, içinde bulunduğumuz kriz döneminde dahi  seçimle alamadığını, antidemokratik yollarla ele geçirme çabasını sürdürmektedir.

Kayyumlar, yurttaşların seçme ve seçilme hakkını, sandık iradesini yok sayan hukuksuz uygulamalardır. Dayanışma ve yardımlaşmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, toplumda kamplaşmaya, kin ve nefrete yol açacak girişimlerden özenle uzak durulmalı ve tüm kayyum yönetimleri derhal sona erdirilmelidir.

Cezaevlerinde siyasi gerekçelerle hukuksuz biçimde tutulan siyasetçilerin hepsi serbest bırakılmalı, seçilmiş belediye başkanları görevlerine iade edilmelidir.

Krizi fırsata çevirme yaklaşımındaki siyasi iktidarın, daha önce de yaşama geçirmeye çalıştığı, ancak yargı kararlarıyla engellendiği Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik değişikliğini de salgın hastalık gündeminde tekrar geçirmeye çalışmaktadır. Resmi Gazete`de 16 Mart 2020 tarihinde yayımlanan yönetmelik değişikliği ile korunan alanlarda entegre tesisler, içme suyu amaçlı baraj ve göletler, balıkçılık faaliyetleri, zorunlu teknik altyapı uygulamaları ve madencilik faaliyetlerinin yapılabilmesine olanak sağlanmıştır. Doğal alanların rant ve talana açılmasına neden olacak  bu yönetmelik değişikliği iptal edilmeli ve kriz döneminde yaşamlarımızı bu denli etkileyecek yasal düzenlemeler yapılmaktan vazgeçilmelidir.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
46. DÖNEM YÖNETİM KURULU