ŞPO: YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE BELEDİYE BAŞKANLIĞI VE MECLİS ÜYELİKLERİNE ADAYLIK BAŞVURUSUNDA BULUNAN TÜM MESLEKTAŞLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ

08.12.2023

TMMOB Şehir Plancıları Odası 7 Aralık 2023 tarihinde "Seçimler Öncesinde Söylenecek Çok Sözümüz Var!" başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Bugün kentlerimiz çoklu afet riskleri, yoksulluk, ulaşım, kıtlık, ekolojik yıkım, barınma krizi gibi birçok sorunla karşı karşıyayken ve bu sorunları uzun vadeli ve kapsayıcı şekilde çözmenin en etkili aracı kapsamlı bir planlama yaklaşımıyken, merkezi iktidar planlama meslek alanını ve şehir plancılarını yok sayan girişimleri arka arkaya gündemine alıp uygulamaya koymaktadır. Buna rağmen, bugün karşı karşıya kaldığımız birçok sorunun çözümünün başlangıç noktasının yerel ölçekte hayata geçirilecek bütünlüklü stratejilerle mümkün olduğunu; yerel ölçekte en önemli aktörlerden birinin de yerel yönetimler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle,   demokrasi kültürünün ve bilincinin yeşerdiği alanlar olma özelliğini de barındıran  yerel yönetimlerde,  kamu yararı ve kuşaklar ötesi yarar doğrultusunda icra edilen bir meslek alanına mensup olan Şehir Plancılarının  etkili ve güçlü bir şekilde yer almasını önemsiyor ve tüm toplum için yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle, 31 Mart yerel seçimleri kapsamında  belediye başkanlığı ve belediye meclis üyelikleri için adaylık başvurusunda bulunan tüm üyelerimizi tebrik ediyor, kendilerine başarılar diliyoruz. 

Bu vesileyle, Odamızın yakın dönemde hazırlığını tamamlayıp yayımladığı "Seçimler Öncesinde Söyleyecek Çok Sözümüz Var" dökümanını tekrar bilgilerinize sunuyor ve Odamızın savunduğu ilkelerin ve raporda yer alan kapsamlı çözüm önerilerine dair beklentilerimizin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası